VINAŘSTVÍ ROZAŘÍN

 

HISTORIE VINAŘSTVÍ

 

STEJNĚ JAKO OSADA ROZAŘÍN, KTERÁ BYLA ZALOŽENA KONCEM 18. STOLETÍ DŮSLEDKEM SPOLEČENSKÝCH ZMĚN A NA JEDNODUCHÝCH ZÁKLADECH, TAK I STEJNOJMENNÉ VINAŘSTVÍ SE NA MORAVSKÉ VINAŘSKÉ MAPĚ DEVADESÁTÝCH LET MINULÉHO STOLETÍ OBJEVILO DÍKY HISTORICKÝM OKOLNOSTEM A TÉMĚŘ NAHÉ.

ZÁKLADEM PRO VZNIKAJÍCÍ PODNIK BYLA RODINA, VÁŠEŇ A NADŠENÍ.

OTEC A JEHO DVA SYNOVÉ DNES SPOLEČNĚ HOSPODAŘÍ NA 15 HEKTARECH VINIC. V MOUTNICÍCH POSTUPNĚ VYSÁZELI OD ROKU 1992 2,5 HA K NIMŽ V ROCE 2012 PŘIBYLO 12,5 HA V OBCI SOKOLNICE. FRANTIŠEK JANOUŠEK JE TÍM, KTERÝ POLOŽIL POTŘEBNÉ STAVEBNÍ KAMENY. NAVÁZAL NA SILNÁ RODINNÁ POUTA SVÝCH PŘEDKŮ A ZPEČETIL JE SVAZKY KOŘENŮ RÉVY VINNÉ.

ZÁKLADY SKLEPA, V NĚMŽ DNES ZRAJÍ ROZAŘÍNSKÁ VÍNA POLOŽIL STARŠÍ ZE SYNŮ, MAREK. V ROCE 2000, KDY SE JEŠTĚ VĚNOVAL SVÉ PŮVODNÍ PROFESI STAVITELSKÉ, ZAPOČAL VÝSTAVBU PROSTOR, KTERÉ POJMOU 60 TISÍC LITRŮ VÍNA.

MLADŠÍ RICHARD JE ABSOLVENTEM VINAŘSKÉ ŠKOLY VE VALTICÍCH A ZAHRADNICKÉ FAKULTY MENDELOVY ZEMĚDĚLSKÉ A LESNICKÉ UNIVERZITY.

ROKEM 2004, KDY BYLA SKLIZENA PRVNÍ ÚRODA Z NOVÉ VINICE V TRATI SKALKY, ZAČÍNÁ ÉRA VINAŘSTVÍ ROZAŘÍN. POD TOUTO ZNAČKOU BYLA LAHVOVÁNA VÍNA ODRŮD RULANDSKÉ ŠEDÉ, RULANDSKÉ BÍLÉ, NEUBURSKÉ, ZWEIGELTREBE A MODRÝ PORTUGAL.

 

 

 

 

NEMŮŽEME BÝT PRVNÍ, NECHCEME BÝT DRUZÍ,
JSME ROZAŘÍN